Powiadomienia

Multimedia

Droga Krzyżowa w obozie koncentracyjnym

W sobotę 02 marca 2013 r.  na terenie byłego hitlerowskiego obozu koncentracyjnego KL Auschwitz-Birkenau odbyła się Droga Krzyżowa w intencji trzeźwości naszego narodu. Uczestniczyło w niej kilkunastu kapłanów, głównie duszpasterzy trzeźwości wraz z licznymi grupami AA, w sumie około 1000 osób. Nabożeństwu przewodniczył ks. prał. Władysław Zązel, a rozważania poprowadził ks. Andrzej Woźniak. W czasie Drogi Krzyżowej składane były świadectwa wyzwolenia z nałogu i trwania w abstynencji dzięki Bożej łasce i opiece Niepokalanej.

Przy każdej stacji Drogi Krzyżowej członkowie Bractwa Trzeźwości z parafii św. Maksymiliana Kolbego w Oświęcimiu zapoznawali uczestników z historią poszczególnych miejsc obozu koncentracyjnego. Ostatnia stacja rozważana była w kościele Matki Bożej Królowej Polski w Brzezince.

Po Drodze Krzyżowej odprawiono uroczystą Eucharystię w kościele św. Maksymiliana w Oświęcimiu. W homilii o. Oskar Puszkiewicz powiedział między innymi: Wiemy to wszyscy, ile trzeba było trudu, ile zmagań, aby odbić się od dna, aby podnieść się i być wolnym. Ile trzeba nadal ponosić ofiar, aby nie wrócić do nałogu, aby nie zapić, aby żyć. Św. Maksymilian pyta, czy jest granica ofiary? Odpowiada, że "granicą ofiary jest ofiara".  Udowodnił to, oddając swoje życie za drugiego człowieka.

Tradycja Drogi Krzyżowej w intencji trzeźwości sięga roku 1986. Inicjatywę tej modlitwy w byłym obozie Auschwitz-Birkenau podjęło Bractwo Trzeźwości z parafii św. Maksymiliana M. Kolbego w Oświęcimiu.

Za: www.duszpasterstwotrzezwosci.pl