KWC na kanonizacji Jana Pawła II w Łagiewnikach

Gdy 29 września 2013 roku wracaliśmy z Pielgrzymki członków Krucjaty Wyzwolenia Człowieka do Centrum Jana Pawła II i Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Krakowie, zostało podjęte postanowienia ponownego przyjazdu na uroczystości związane z kanonizacją papieża Polaka, które jak wówczas przewidywaliśmy, byłyby organizowane w Krakowie. Tak się też stało, że większość uczestników wrześniowej pielgrzymki wyruszyła 26 kwietnia na pątniczy szlak, a ci którzy nie mogli, wsparli nas modlitwą i ofiarą. Udało się namówić do udziału kilkanaście osób, nie mających dotychczas bliższego kontaktu z dziełami sługi bożego księdza Franciszka Blachnickiego, i w ten sposób zebrać 46-osobową grupę. Mieliśmy również opiekę duchową zbuczyńskiego wikariusza księdza Marcina. W imieniu członków Diakonii Krucjaty Wyzwolenia Człowieka Diecezji Siedleckiej z Białej Podlaskiej i Siedlec wyrażamy radość, wdzięczność Bogu i ludziom, dzięki którym miała ona modlitewny, radosny charakter i bezpieczny przebieg. Poniżej świadectwo jednej z uczestniczek. 

Bogu dziękuję,  że mogłam wziąć udział w pielgrzymce udającej się na uroczystości związane z kanonizacją Jana Pawła II do krakowskich Łagiewnik. Poza pielgrzymami ze Zbuczyna (najliczniejsza grupa) i Białej Podlaskiej byli też pielgrzymi z Siedlec.

Wyruszyliśmy o 4.15 z parkingu przy parafii Boże Ciało w sobotę, 26 kwietnia. Po drodze do Krakowa nawiedziliśmy sanktuarium Matki Bożej Ostrobramskiej – z wierną kopią wileńskiego obrazu i kaplicy – w Skarżysku Kamiennej. Obraz ma pobłogosławione przez świętego od dziś papieża Jana Pawła II korony. Zostawiliśmy u Matki Bożej Miłosierdzia nasze podziękowania i prośby. Tu ucałowaliśmy relikwie św. Jana Pawła II (stało się to w drodze powrotnej do Siedlec).  26 października tego roku sanktuarium zostanie ogłoszone Bazyliką Mniejszą. Sanktuarium jest centrum formacyjnym. Dzieło miłosierdzia wypełnia Dom Miłosierdzia, w którym jest noclegownia dla bezdomnych (od X do IV udzielono 6300 noclegów) oraz jadłodajnia (wydająca rocznie 45000 porcji), świetlica dla dzieci z rodzin dysfunkcyjnych. Około 50 wolontariuszy posługuje potrzebującym.

Po przybyciu do Krakowa pierwsze nasze kroki skierowaliśmy na  cmentarz wojskowy przy ulicy Prandoty, aby pomodlić się przy grobie rodziców i bliskich krewnych Karola Wojtyły. Kolejnym przystankiem w Krakowie była niezwykle ciekawa bazylika Najświętszego Serca Jezusowego, prowadzona przez księży jezuitów.  Ta monumentalna świątynia budowana była w latach 1909-1912. Od 1994 r. w bocznym filarze z prawej strony w trumience znajują się relikwie błogosławionego Jana Beyzyma SI, który opiekował się trędowatymi na Madagaskarze. Po lewej stronie też na bocznym filarze jest posąg Rozalii Celakówny. Posługiwała ona jako pielęgniarka w Szpitalu św. Łazarza (naprzeciwko bazyliki). Jej proces  beatyfikacyjny jest w toku (miała objawienia serca Pana Jezusa). Nad konfesjonałami  umieszczone są wzory bukietów kwiatowych z drzewa modrzewiowego (96). W olbrzymiej zakrystii podziwialiśmy intarsje na ścianach. Zauroczył nas ołtarz główny i ołtarze boczne, liczne mozaiki na ścianach. Jako biologa zaintrygował mnie paw, który jest symbolem wieczności (jedna z kompozycji nad ołtarzem). 

Następnie zwiedziliśmy  katedrę na Wawelu i odwiedziliśmy grób Marii i Lecha Kaczyńskich, pomodliliśmy się przed krucyfiksem, przed którym modliła się św. królowa Jadwiga. Krótkie odwiedziny w Kościele Mariackim i wyjazd do Czernej, gdzie nocowaliśmy i stołowaliśmy się u Sióstr Karmelitanek Dzieciątka Jezus. Tam też, u ojców karmelitów uczestniczyliśmy w eucharystii, odwiedziliśmy cmentarz przyklasztorny, muzeum ze zbiorami etnograficznymi i przyrodniczymi z misji, przeszliśmy drogę krzyżową w pięknym bukowym lesie, obok starej chatki pustelnika i muru okalającego dawną pustelnię (była do 1905 r.) oraz modliliśmy się w kaplicy bł. Rafała Kalinowskiego, przy jego doczesnych szczątkach.

27 kwietnia wcześnie rano wyjechaliśmy do Krakowa-Łagiewnik. Wzięliśmy udział we mszy kanonizacyjnej Jana Pawła II i Jana XXIII, transmitowanej z Rzymu, a oglądanej na telebimach. Gdy ojciec św. Franciszek zakończył homilię, transmisje przerwano, a rozpoczęła się msza św. Polowy ołtarz u dołu zdobił cytat z Jana Pawła II, że gdy wszyscy dostąpią Miłosierdzia Bożego będzie pokój, a każdy człowiek będzie szczęśliwy. I rzeczywiście byliśmy szczęśliwi, że papież Jan Paweł II został kanonizowany, że tu w Łagiewnikach mogliśmy uczestniczyć w uroczystej Mszy Świętej, tu doznaliśmy wielu wzruszeń. I nie przeszkadzała wielonarodowa ciżba. My staliśmy miedzy III a IV stacją Drogi Krzyżowej, obok nas byli Czesi i polonia z USA (wyróżniała się jednolitymi, czerwonymi kurtkami z orłem w koronie na lewej piersi), Francuzi… Wszyscy odnosili się do siebie bardzo życzliwie. Gdybyż tak było codziennie… W drodze powrotnej, w autokarze trwały gorące modlitwy i wypowiadane były przejmujące świadectwa. Jeszcze raz Bogu dzięki i do spotkania na pątniczym szlaku.

Uczestniczka pielgrzymki: SH

Roman Jastrzębski

 
    Nasza strona korzysta z plików cookies. Czytaj więcej
    Akceptuj